Mole ratio C4H10:H2O= 1:5= 0.33×5= 1.65molesMolar mass of H2O= 18.02= 18.02×1.65=29.733g
1 Answers 1 viewsC5H12+8O = 5CO2+6H2O n = m/M m = M·n n (H2O) = 6·n (C5H12) M (C5H12) = 72 g/mol M (H2O) = 18 g/mol n (C5H12) = 20/72 = 0.28...
1 Answers 1 viewsThe concentration of both solutions is equal. Therefore, we will get 75 ml of 0.100 M KCl solution.0.100 M = 0.100 mol/dm3.
1 Answers 1 viewsA small amount of impurity decreases melting point an organic compound
1 Answers 1 viewsThe molar mass of potassium chloride is 39+35.5 = 74.5. Thus formed 53.7/74.5 = 0.72 mol oxygen. Based on the oxygen reaction equation formed (0.72*2)/3 = 0.48 mol or 0.48*22.4...
1 Answers 1 views5n(C5H12)=n(CO2)m(CO2)=44,00 g/mole * n(CO2)m(C5H12)=72,00 g/mole * n(C5H12)n(C5H12)=4,444 molesn(CO2)=22,22 molesm(CO2)=977,68 g
1 Answers 1 viewsC4H10(g) + 6,5O2(g) → 4CO2(g) + 5H2O(l)n(C4H10)=m(C4H10)/M(C4H10)=56.20/58=0.969moln(O2)=m(O2)/M(O2)=85.30/32=2.666moln(C4H10)/1 and n(O2)/6.5 0.969/1 and 2.666/6.5 0.969 and 0.43The mass of water is calculated by the deficiency, by n(O2)n(O2)/n(H2O)=6.5/52.666*5=6.5*n(H2O)n(H2O)=2.05molV(H2O)=n(H2O)*Vm=2.05*22.4=45.92l=45920mlρ(H2O)=1g/mlm(H2O)=ρ*V(H2O)=1*45920=45920gAnswer - 45920g
1 Answers 1 viewsM(C5H12) = 72.15 g/mol;M(CO2) = 44.01 g/mol;n=m/M;n(CO2) = 450 g/(44.01 g/mol) = 10.22 moles;Proportion according to the reaction:1 mole (pentane) — 5 moles (CO2)x moles (pentane) — 10.22 moles (CO2)x...
1 Answers 1 viewsFrom the equation it is seen that from one mol of C5H12 five moles of CO2 is formed. So, the number of moles of CO2 may be found from a...
1 Answers 1 viewsA. 2C4H10 + 13O2 ----> 8CO2 + 10H2OMolar mass of C4H10 = (12x4)+10= 58gmol-1molar mass of O2= 16x2=32gmol-12(58)g of C4H10 required 13(32)g of OxygenTherefore 60Kg of C4H10 will require 416x60/116...
1 Answers 1 views