15 x 0.25/1000 = 0.00375 moles 0.00375x1000/37.83 = 0,0991276764
1 Answers 1 viewsReaction:Ca (OH)2 + 2HCl --> CaCl2 + H2OV (HCl)=35ml=0.035 LMole n (HCl)=Molarity×Volume=0.15M×0.035L=0.00525moln(HCl)=1/2n(Ca (OH)2= 1/2×0.00525mol=0.002625molVolume(Ca(OH)2)=25ml=0.025LMolarity (Ca(OH)2 )=mole(Ca (OH)2)/Volume (Ca (OH)2)=0.002625mol/0.025L=0.105 mol/L
1 Answers 1 viewsv=0.139/22=0.006molV=0.126/0.006=21ml
1 Answers 1 views0.0025mol X mol NaOH + HCl = NaCl + H2O 1 mol 1 moln(NaOH) = C(NaOH) × V(NaOH) = 0.10 mol L-1 × 0.025L = 0.0025 mol.n(HCl) = X mol = 0.0025 mol.C(HCl) =...
1 Answers 1 viewsn(HCl) = Cm * V n(HCl) = 0.05*0.05 = 0.0025mol n(NaOH) = 0.0513 * 0.0025 = 0.00012825 mol HCl + NaOH = NaCl + H2O n(HCl)residue = 0.0025 - 0.00012875...
1 Answers 1 viewsAccording to the pH concept: pOH = -log[OH-]As [OH-] = 0.0026 mol/L:pOH = -log[0.0026] = 2.585As pH + pOH = 14:pH = 14 - pOH = 14 - 2.585 =...
1 Answers 1 viewsxmol 0.0054molBa(OH)2 + 2HBr = BaBr2 +2H2O 1mol 2mol n(HBr) = C(HBr) × V(HBr) = 0.225M × 0.024L = 0.0054mol.n(Ba(OH)2) = x = 0.0054 × 1 / 2 mol = 0.0027mol.V(Ba(OH)2) = n(Ba(OH)2) /...
1 Answers 1 viewsc(NaOH)=1mol/L
1 Answers 1 viewsMg(OH)2+2HCl=MgCl2+2H2O1.Trace by finding the amount of Mg(OH)2. To do this, we multiply the molarity by the volume (liters): 0.03462litres *0.3 mol/litres= 0.010386 mol Mg(OH)22.based on the reaction we find the amount...
1 Answers 1 viewsUsing M1V1 = M2V2M2 = (M1V1)/V2M2 = (0.1×54)/125 MWhich is equal to 0.0432M
1 Answers 1 views