no. Of moles of potassium hydroxide = 13.9/56.1056 = 0.247 molesVolume = 375ml = 0.375LMolarity = no. Of moles/ volume Molarity = 0.247/0.375 = 0.658 M
1 Answers 1 viewsTrue
1 Answers 1 viewsMolar mass of Zinc nitrate = 189.36 189.36 × 0.018 =3.41×10 = 34.1= 500× 0.15/34.1= 2.2cm3
1 Answers 1 viewsWeight of ammonium acetate = 17.7g No.mole of ammonium acetate = 17.7/77.082 = 0.23 Total volume = 125 ml Molarity of solution = 0.23×1000/125 = 1.8 M
1 Answers 1 viewsAnswer: Because all volumetric flasks are calibrated and graduated for liquids at standard temperature (usually 20 degrees Celcius). This temperature is indicated on the flask.
1 Answers 1 viewsRatio 1:25 means that there have to be 1+25 = 26 equal parts.1) The volume of the original sample needed if we would use a 50 mL volumetric flask is...
1 Answers 1 viewsThe amount of substance of NiF2 is: n(NiF2)=V*CM(NiF2) = 0.5 L*0.123 M= 0.0615 mol The mass of NiF2 is: m(NiF2) = M(NiF2)* n(NiF2) = 97 g/mol* 0.0615 mol = 5.9655...
1 Answers 1 views1 ppm = 1000 ppb c_1×V_1=c_2×V_2 200×1000×V_1=500×0.05 V_1=(500×0.05)/(200×1000)=0.000125 (l)=0.125 (ml) 1 ppb = 1×〖10〗^(-6) g/l 500 ppb = 500×〖10〗^(-6) g/l n(C_20 H_24 N_2 O_2 )=(500×〖10〗^(-6))/324,42=1.5×〖10〗^(-6) (mol) c(C_20 H_24 N_2 O_2...
1 Answers 1 viewsM(Zn(CH3COO)2) = 183.48 g/moln(Zn(CH3COO)2) = m / M = 15.1 / 183.48 = 0.082c(Zn(CH3COO)2) = n / V = 0.082 / 0.25 = 0.328 MAnswer: c(Zn(CH3COO)2) = 0.328 M
1 Answers 1 viewsM (Ba(CH3COO)2) = 255.41 g/moln = m/M n = 21.3/255.41 = 0.083 molC = n/VC = 0.083 mol / 0.375 LC = 0.22 M
1 Answers 1 views